252A103B40NA
- Manufacturer Part Number:
- 252A103B40NA
- Manufacturer/Brand:
- CTS Electrocomponents
- Part of Description:
- JOYSTICK 10K OHM 2 AXIS TH
- Manufacturer :
- CTS Electrocomponents
- Product Category :
- Navigation Switches, Joystick
- Actuator Type :
- Joystick
- Contact Finish :
- Contact Material :
- Current Rating (Amps) :
- Features :
- Functions, Extra :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 70°C
- Output :
- Analog (Resistive)
- Panel Cutout Dimensions :
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 10 kOhms
- Switch Function :
- 360° Directional
- Termination Style :
- PC Pin
- Type :
- Joystick, 2 - Axis
- Voltage - Supply :
- Voltage Rating - AC :
- 50 V
- Voltage Rating - DC :
- 5 V