DRT-DTH-50-55
Manufacturer Part Number:
DRT-DTH-50-55
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
SWITCH REED SPDT 1A 350V
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Magnetic, Reed Switches
Capacitance :
2 pF
Circuit :
SPDT
Current - Carry :
2A (DC)
Current - Switching :
1A (AC), 1.5A (DC)
Height Above Board :
Length - Overall :
3.375" (85.73mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operate Range :
50 ~ 55AT
Operate Time :
5.5 ms
Operating Temperature :
-20°C ~ 125°C
Power - Rated :
50W
Product Status :
Obsolete
Release Range :
Release Time :
8 ms
Size - Body :
0.210" Dia x 1.500" L (5.33mm x 38.10mm)
Termination Style :
Axial
Type :
Glass Body Reed
Voltage - Switching AC :
350 V
Voltage - Switching DC :
500 V