MISM-7B-6-10
Manufacturer Part Number:
MISM-7B-6-10
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
SWITCH REED 7MM 6-10AT 10W SMD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Magnetic, Reed Switches
Capacitance :
0.3 pF
Circuit :
SPST-NO
Current - Carry :
500mA (DC)
Current - Switching :
180mA (AC), 250mA (DC)
Height Above Board :
0.090" (2.28mm)
Length - Overall :
0.540" (13.72mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operate Range :
6 ~ 10AT
Operate Time :
450 µs
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Power - Rated :
10W
Product Status :
Active
Release Range :
Release Time :
0.2 ms
Size - Body :
0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Termination Style :
Gull Wing
Type :
Glass Body Reed
Voltage - Switching AC :
120 V
Voltage - Switching DC :
170 V