MDSR-4-12-23
- Manufacturer Part Number:
- MDSR-4-12-23
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- SWITCH REED SPST-NO 500MA 200V
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Magnetic, Reed Switches
- Capacitance :
- 0.2 pF
- Circuit :
- SPST-NO
- Current - Carry :
- 1.2A (DC)
- Current - Switching :
- 500mA (DC)
- Height Above Board :
- Length - Overall :
- 1.590" (40.39mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operate Range :
- 12 ~ 23AT
- Operate Time :
- 0.6 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Power - Rated :
- 10W
- Product Status :
- Active
- Release Range :
- Release Time :
- 0.2 ms
- Size - Body :
- 0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm)
- Termination Style :
- Axial
- Type :
- Glass Body Reed
- Voltage - Switching AC :
- Voltage - Switching DC :
- 200 V