311SM3-H58
Manufacturer Part Number:
311SM3-H58
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Control EMEA
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Differential Travel :
0.110" (2.8mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
15gf
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overtravel :
0.057" (1.45mm)
Pretravel :
0.310" (7.9mm)
Product Status :
Active
Release Force :
2.039gfm
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.058" (Round)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V