9007MS02G0100
Manufacturer Part Number:
9007MS02G0100
Manufacturer/Brand:
Schneider Electric
Part of Description:
LIMIT SWITCH, 9007, 240 VAC 10AM
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Roller Plunger
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
100mA (AC), 30mA (DC)
Differential Travel :
Features :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
Operating Temperature :
-40°C ~ 104°C
Overtravel :
Pretravel :
Product Status :
Active
Release Force :
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Cable Leads
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
28 V