D4F-120-1R
Manufacturer Part Number:
D4F-120-1R
Manufacturer/Brand:
Omron Automation and Safety
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION DPST 15A 120V
Manufacturer :
Omron Automation and Safety
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Side Rotary, Roller
Circuit :
DPST-NO/NC
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 550mA (DC)
Differential Travel :
Features :
Cable Length 1m
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
510gf
Operating Temperature :
-30°C ~ 70°C
Overtravel :
40°
Pretravel :
12°
Product Status :
Active
Release Force :
51gf
Switch Function :
On-Mom, Off-Mom
Termination Style :
Cable Leads
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
125 V