914CE18-12
Manufacturer Part Number:
914CE18-12
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Control EMEA
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 240V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 3A (DC)
Differential Travel :
0.004" (0.1mm)
Features :
Cable Length 12'
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
2300gf
Operating Temperature :
0°C ~ 105°C
Overtravel :
0.118" (3.0mm)
Pretravel :
0.071" (1.8mm)
Product Status :
Active
Release Force :
450gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Cable Leads
Voltage Rating - AC :
240 V
Voltage Rating - DC :
28 V