Z-15GW2255-M19R3M
- Manufacturer Part Number:
- Z-15GW2255-M19R3M
- Manufacturer/Brand:
- Omron Automation and Safety
- Part of Description:
- SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR
- Manufacturer :
- Omron Automation and Safety
- Product Category :
- Limit Switches
- Actuator Type :
- Lever, Roller
- Circuit :
- SPDT
- Current Rating (Amps) :
- 15A (AC), 6A (DC)
- Differential Travel :
- 0.031" (0.8mm)
- Features :
- Ingress Protection :
- IP62
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Force :
- 200gf
- Operating Temperature :
- -15°C ~ 80°C
- Overtravel :
- 0.094" (2.4mm)
- Pretravel :
- Product Status :
- Active
- Release Force :
- 42gf
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Cable Leads
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V