Z-15GQ2255-MR 0.5M
- Manufacturer Part Number:
- Z-15GQ2255-MR 0.5M
- Manufacturer/Brand:
- Omron Automation and Safety
- Part of Description:
- SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
- Manufacturer :
- Omron Automation and Safety
- Product Category :
- Limit Switches
- Actuator Type :
- Roller Plunger
- Circuit :
- SPDT
- Current Rating (Amps) :
- 15A (AC), 6A (DC)
- Differential Travel :
- 0.002" (0.05mm)
- Features :
- Cable Length 0.5m
- Ingress Protection :
- IP62
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Operating Force :
- 540gf
- Operating Temperature :
- -15°C ~ 80°C
- Overtravel :
- 0.141" (3.6mm)
- Pretravel :
- 0.071" (1.8mm)
- Product Status :
- Active
- Release Force :
- 114gf
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Cable Leads
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V