1SX100-H58
Manufacturer Part Number:
1SX100-H58
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Control EMEA
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 7A 250V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
7A (AC), 3.5A (DC)
Differential Travel :
0.005" (0.12mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
170gf
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overtravel :
0.004" (0.1mm)
Pretravel :
0.020" (0.5mm)
Product Status :
Active
Release Force :
28gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.058" (Round)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
28 V