411SM1-H58
Manufacturer Part Number:
411SM1-H58
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Control EMEA
Part of Description:
SUBMINIATURE BASIC SWITCH
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Differential Travel :
0.004" (0.1mm)
Features :
Ingress Protection :
Splash Proof
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
213gf
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overtravel :
0.005" (0.13mm)
Pretravel :
0.020" (0.5mm)
Product Status :
Active
Release Force :
28gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.058" (Round)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V