V7-6A17D8-057
Manufacturer Part Number:
V7-6A17D8-057
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Control EMEA
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Straight
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC)
Differential Travel :
0.065" (1.7mm)
Features :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
100gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Overtravel :
0.146" (3.7mm)
Pretravel :
0.315" (8.0mm)
Product Status :
Active
Release Force :
15gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V