ASQMR16A28A
Manufacturer Part Number:
ASQMR16A28A
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
SWITCH SNAP ACT FAIL DETECT 16V
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Simulated Roller
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
1mA (DC)
Differential Travel :
Features :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
153gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Overtravel :
0.085" (2.16mm)
Pretravel :
Product Status :
Active
Release Force :
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
16 V