D4A-3E10N-GM
Manufacturer Part Number:
D4A-3E10N-GM
Manufacturer/Brand:
Omron Automation and Safety
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Manufacturer :
Omron Automation and Safety
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Roller Plunger
Circuit :
SPDT (DB/DM)
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 6A (DC)
Differential Travel :
0.016" (0.4mm)
Features :
Status Indicator
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
1800gf
Operating Temperature :
-10°C ~ 80°C
Overtravel :
0.201" (5.1mm)
Pretravel :
0.063" (1.6mm)
Product Status :
Active
Release Force :
500gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V