ZD30S20A01
Manufacturer Part Number:
ZD30S20A01
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Control EMEA
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Round (Pin Plunger)
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Differential Travel :
0.012" (0.3mm)
Features :
Ingress Protection :
IP00
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
130gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Overtravel :
0.030" (0.76mm)
Pretravel :
0.030" (0.8mm)
Product Status :
Active
Release Force :
13gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
12 V