ABS1512503
- Manufacturer Part Number:
- ABS1512503
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Limit Switches
- Actuator Type :
- Lever, Straight
- Circuit :
- SPDT
- Current Rating (Amps) :
- 2A (AC/DC)
- Differential Travel :
- 0.031" (0.8mm)
- Features :
- Ingress Protection :
- IP50 - Dust Protected
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Force :
- 55gf
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Overtravel :
- 0.047" (1.2mm)
- Pretravel :
- 0.110" (2.8mm)
- Product Status :
- Active
- Release Force :
- 3.500gf
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 30 V