V-155-1C25
Manufacturer Part Number:
V-155-1C25
Manufacturer/Brand:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Part of Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer :
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product Category :
Limit Switches
Actuator Type :
Lever, Roller
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
15A (AC), 600mA (DC)
Differential Travel :
0.025" (0.6mm)
Features :
Ingress Protection :
IP40
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Force :
240gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C
Overtravel :
0.030" (0.76mm)
Pretravel :
0.063" (1.6mm)
Product Status :
Active
Release Force :
50gf
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V