XCSLE2727512
Manufacturer Part Number:
XCSLE2727512
Manufacturer/Brand:
Schneider Electric
Part of Description:
SAFETY SWITCH, TELEMECANIQUE SAF
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Interlock Switches
Actuator Type :
Panel Disconnect
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Circuit :
DPST-NC
Conduit Thread Size :
M20 x 1.5
Current Rating (Amps) :
750mA (AC), 550mA (DC)
Features :
Holding Force :
143kgf
Ingress Protection :
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Must Operate :
Must Release :
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Solenoid Locking
Voltage - Supply :
Voltage Rating :
240VAC, 24VDC