MFS-12P21CC5
Manufacturer Part Number:
MFS-12P21CC5
Manufacturer/Brand:
Omron Automation and Safety
Part of Description:
SENSOR REED SW NO/NC CONNECTOR
Manufacturer :
Omron Automation and Safety
Product Category :
Interlock Switches
Actuator Type :
Non-Contact
Approval Agency :
CE, cULus
Circuit :
3PST-2NC/1NO
Conduit Thread Size :
Current Rating (Amps) :
2A (AC/DC)
Features :
Status Indicator
Holding Force :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Must Operate :
6 ~ 9mm
Must Release :
10 ~ 12mm
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Termination Style :
Connector (M12)
Type :
Magnetic
Voltage - Supply :
24VDC
Voltage Rating :
230VAC, 30VDC