PBES16L2HR
- Manufacturer Part Number:
- PBES16L2HR
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
- Part of Description:
- PBES16 28 INCA 6V AC/DC 200MA 1N
- Manufacturer :
- Product Category :
- Emergency Stop (E-Stop) Switches
- Circuit :
- SPST-NO + SPST-NC
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC), 220mA (DC)
- Features :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 6 VAC/DC
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 55°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 16.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Reset Operation :
- Twist
- Switch Function :
- On-Off, Off-On
- Termination Style :
- Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V