RTE1002M54
- Manufacturer Part Number:
- RTE1002M54
- Manufacturer/Brand:
- C&K
- Part of Description:
- SWITCH ROTARY DIP 100MA 30V
- Manufacturer :
- C&K
- Product Category :
- DIP Switches
- Actuator Level :
- Raised
- Actuator Type :
- Rotary with Shaft
- Circuit :
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Bronze
- Current Rating (Amps) :
- 100mA
- Features :
- Height Above Board :
- 0.298" (7.57mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 10
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm), Full
- Product Status :
- Obsolete
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage Rating :
- 30VDC