DS02C-254-1L-06BE
- Manufacturer Part Number:
- DS02C-254-1L-06BE
- Manufacturer/Brand:
- CUI Devices
- Part of Description:
- DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
- Manufacturer :
- CUI Devices
- Product Category :
- DIP Switches
- Actuator Level :
- Raised
- Actuator Type :
- Piano
- Circuit :
- SPST
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Current Rating (Amps) :
- 25mA
- Features :
- Height Above Board :
- 0.378" (9.60mm)
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 6
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm), Full
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage Rating :
- 24VDC