KE10RTGR
- Manufacturer Part Number:
- KE10RTGR
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- SWITCH SLIDE DIP 10POS 25MA 24V
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- DIP Switches
- Actuator Level :
- Flush, Recessed
- Actuator Type :
- Slide (Standard)
- Circuit :
- SPST
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Beryllium Copper
- Current Rating (Amps) :
- 25mA
- Features :
- Height Above Board :
- 0.091" (2.30mm)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 10
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm), Half
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Gull Wing
- Voltage Rating :
- 24VDC