RD07B10RGT
- Manufacturer Part Number:
- RD07B10RGT
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- SWITCH ROTARY DIP 10POS 0.1A 50V
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- DIP Switches
- Actuator Level :
- Raised
- Actuator Type :
- Rotary with Shaft
- Circuit :
- BCD
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Current Rating (Amps) :
- 100mA
- Features :
- Height Above Board :
- 0.344" (8.75mm)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 10
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm), Full
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Gull Wing
- Voltage Rating :
- 50VDC