B57891S0502F008
- Manufacturer Part Number:
- B57891S0502F008
- Part of Description:
- THERMISTOR NTC 5KOHM 3980K DISC
- Product Category :
- Temperature Sensors - NTC Thermistors
- B Value Tolerance :
- ±1%
- B0/50 :
- B25/100 :
- 3980K
- B25/50 :
- Length - Lead Wire :
- 1.42" (36.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Disc, 4.5mm Dia x 4.5mm W
- Power - Max :
- 200 mW
- Product Status :
- Active
- Resistance in Ohms @ 25°C :
- 5k
- Resistance Tolerance :
- ±1%