GX-F12MU-J
- Manufacturer Part Number:
- GX-F12MU-J
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- SENSOR PROX INDUCT 2.4MM CYLIND
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Proximity Sensors - Industrial
- Indicator :
- LED
- Ingress Protection :
- IP67
- Material - Body :
- Nickel-Plated Brass
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Output Type :
- NPN-NO, 2-Wire
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded - M12
- Product Status :
- Obsolete
- Response Frequency :
- 1.2kHz
- Sensing Distance :
- 0.094" (2.4mm)
- Sensor Type :
- Inductive
- Shielding :
- Shielded
- Termination Style :
- Cable Leads
- Voltage - Supply :
- 12V ~ 24V