NJ1.5-PD-US-1.250-V93
- Manufacturer Part Number:
- NJ1.5-PD-US-1.250-V93
- Manufacturer/Brand:
- Pepperl+Fuchs, Inc.
- Part of Description:
- INDUCTIVE SEN CYLINDER POSITION
- Manufacturer :
- Pepperl+Fuchs, Inc.
- Product Category :
- Proximity Sensors - Industrial
- Indicator :
- LED
- Ingress Protection :
- IP67
- Material - Body :
- Zinc Die-Cast
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Output Type :
- SCR-NO, 3-Wire
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Response Frequency :
- Sensing Distance :
- 0.059" (1.5mm)
- Sensor Type :
- Inductive
- Shielding :
- Unshielded
- Termination Style :
- Connector
- Voltage - Supply :
- 20V ~ 250V