PG-30-102R-N
- Manufacturer Part Number:
- PG-30-102R-N
- Manufacturer/Brand:
- Nidec Copal Electronics
- Part of Description:
- PRES GAUGE NPN OPEN COLLECTR
- Manufacturer :
- Nidec Copal Electronics
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers - Industrial
- Accuracy :
- Applications :
- Industrial Automation
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- ±200PSI (±1378.95kPa)
- Operating Pressure :
- ±14.5PSI (±100kPa)
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 50°C
- Output :
- 1 V ~ 5 V
- Output Type :
- NPN - Open Collector
- Package / Case :
- Module Box with Display
- Port Size :
- Female - 1/8" (3.18mm) BSPT
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Compound
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Module
- Termination Style :
- Cable
- Voltage - Supply :
- 10.8V ~ 30V