P51-1000-A-A-I36-20MA-000000
- Manufacturer Part Number:
- P51-1000-A-A-I36-20MA-000000
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol SSI Technologies
- Part of Description:
- SENSOR 1000PSIA 1/4NPT 20MA
- Manufacturer :
- Amphenol SSI Technologies
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers - Industrial
- Accuracy :
- ±0.5%
- Applications :
- Industrial Automation
- Features :
- Amplified Output, Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- Operating Pressure :
- 1000PSI (6894.76kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Output :
- 4 mA ~ 20 mA
- Output Type :
- Analog Current
- Package / Case :
- Cylinder
- Port Size :
- Male - 1/4" (6.35mm) NPT
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Absolute
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Cable 3'
- Voltage - Supply :
- 8V ~ 30V