8252.H1.2530.32.19.33
Manufacturer Part Number:
8252.H1.2530.32.19.33
Manufacturer/Brand:
Trafag Sensors and Controls
Part of Description:
SENSOR 500PSIG 1/4"NPT 20MA CYL
Manufacturer :
Trafag Sensors and Controls
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Features :
Maximum Pressure :
1500PSI (10342.14kPa)
Mounting Type :
Operating Pressure :
0 ~ 500PSI (0 ~ 3447.38kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
4 mA ~ 20 mA
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Port Size :
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
M12x1, 4 Pin
Voltage - Supply :
9V ~ 32V