8252.G4.2530.32.19.33
- Manufacturer Part Number:
- 8252.G4.2530.32.19.33
- Manufacturer/Brand:
- Trafag Sensors and Controls
- Part of Description:
- SENSOR 3000PSIG 1/4"NPT 20MA CYL
- Manufacturer :
- Trafag Sensors and Controls
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers
- Accuracy :
- ±0.5%
- Applications :
- Features :
- Maximum Pressure :
- 9000PSI (62052.82kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 0 ~ 3000PSI (0 ~ 20684.27kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- 4 mA ~ 20 mA
- Output Type :
- Analog Current
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded
- Port Size :
- Male - 1/4" (6.35mm) NPT
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- M12x1, 4 Pin
- Voltage - Supply :
- 9V ~ 32V