SDP1000-L025
- Manufacturer Part Number:
- SDP1000-L025
- Manufacturer/Brand:
- Sensirion AG
- Part of Description:
- SENSOR PRESSURE DIFF MODULE
- Manufacturer :
- Sensirion AG
- Product Category :
- Pressure Sensors, Transducers
- Accuracy :
- ±0.6%
- Applications :
- Board Mount
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- ±14.5PSI (±100kPa)
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- ±0.009PSI (±0.062kPa)
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 60°C
- Output :
- 0.25 V ~ 4 V
- Output Type :
- Analog Voltage
- Package / Case :
- Module
- Port Size :
- Male - 0.2" (5.2mm) Tube, Dual
- Port Style :
- Barbed
- Pressure Type :
- Differential
- Product Status :
- Not For New Designs
- Supplier Device Package :
- Module
- Termination Style :
- Voltage - Supply :
- 4.75V ~ 5.25V