F58000208
Manufacturer Part Number:
F58000208
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Control EMEA
Part of Description:
SENSOR LINEAR 203.2MM WIRE LEAD
Manufacturer :
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Actuator Type :
Round Shaft
For Measuring :
Linear Position
Linear Range :
0 ~ 203.20mm (0 ~ 8.00")
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Custom
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Output :
Resistive
Output Signal :
Package / Case :
Cylinder, Wire Leads
Product Status :
Obsolete
Resistance :
8 kOhms
Resistance Tolerance :
±20%
Rotation Angle - Electrical, Mechanical :
Supplier Device Package :
Technology :
Resistive
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Supply :
30V