MPS-160TSNP0
Manufacturer Part Number:
MPS-160TSNP0
Manufacturer/Brand:
SICK, Inc.
Part of Description:
SENSOR LIN 160MM CBL W/CONN
Manufacturer :
SICK, Inc.
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Actuator Type :
T-Slot
For Measuring :
Linear Position
Linear Range :
0 ~ 160.00mm (0 ~ 6.30")
Linearity :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (TA)
Output :
Analog Voltage, 4 ~ 20mA
Output Signal :
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Resistance :
Resistance Tolerance :
Rotation Angle - Electrical, Mechanical :
Supplier Device Package :
Technology :
Magnetoresistive
Termination Style :
Cable with Connector
Voltage - Supply :
15V ~ 30V