3046L-3-252
Manufacturer Part Number:
3046L-3-252
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SENSOR LINEAR 8.89MM WIRE LEADS
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Actuator Type :
Round Shaft
For Measuring :
Linear Position
Linear Range :
0 ~ 8.89mm (0 ~ 0.35")
Linearity :
±5%
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Output :
Resistive
Output Signal :
Package / Case :
Module, Wire Leads, Threaded
Product Status :
Active
Resistance :
2.5 kOhms
Resistance Tolerance :
±20%