RT-610-10R
Manufacturer Part Number:
RT-610-10R
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
SENSOR THROUGH-BEAM 10MM LO/DO
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Adjustable
Cable Length :
39.37" (1m)
Connection Method :
Cable
Ingress Protection :
IP62
Light Source :
Green LED
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Output Configuration :
Light-On/Dark-On
Product Status :
Obsolete
Response Time :
100µs
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Sensing Method :
Through-Beam
Voltage - Supply :
12V ~ 24V