GUVB-S11SD
- Manufacturer Part Number:
- GUVB-S11SD
- Manufacturer/Brand:
- Genicom Co., Ltd.
- Part of Description:
- UV-B SENSOR (240-320) /SMD3528
- Manufacturer :
- Genicom Co., Ltd.
- Product Category :
- Optical Sensors - Photodiodes
- Active Area :
- 0.076mm²
- Color - Enhanced :
- Ultraviolet (UV)
- Current - Dark (Typ) :
- 1nA (Max)
- Diode Type :
- Schottky
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 2-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Responsivity @ nm :
- 0.11 A/W @ 300nm
- Spectral Range :
- 240nm ~ 320nm
- Viewing Angle :
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 3 V