GP1UD27XK
- Manufacturer Part Number:
- GP1UD27XK
- Manufacturer/Brand:
- Sharp Microelectronics
- Part of Description:
- SENSOR REMOTE REC 40.0KHZ 10M
- Manufacturer :
- Sharp Microelectronics
- Product Category :
- Optical Sensors - Photo Detectors - Remote Receiver
- B.P.F. Center Frequency :
- 40.0kHz
- Current - Supply :
- 200 µA
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 70°C (TA)
- Orientation :
- Top View
- Product Status :
- Obsolete
- Sensing Distance :
- 10m
- Voltage - Supply :
- 2.7 V ~ 5.5 V