50.1-ND-8-4.5
- Manufacturer Part Number:
- 50.1-ND-8-4.5
- Manufacturer/Brand:
- J.W. Winco
- Part of Description:
- STEEL DISC RETAINING MAGNET
- Manufacturer :
- J.W. Winco
- Product Category :
- Magnets - Multi Purpose
- Finish :
- Steel, Zinc
- Gauss Strength :
- Grade :
- Magnetization :
- Material :
- Neodymium Iron Boron (NdFeB)
- Operating Temperature :
- 80°C (TA)
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Round
- Size :
- 0.315" Dia x 0.177" H (8.00mm x 4.50mm)