AFL300-00
- Manufacturer Part Number:
- AFL300-00
- Manufacturer/Brand:
- NVE Corp/Isolation Products
- Part of Description:
- MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR 8MSOP
- Manufacturer :
- NVE Corp/Isolation Products
- Product Category :
- Magnetic Sensors - Switches (Solid State)
- Current - Output (Max) :
- 100µA
- Current - Supply (Max) :
- 50µA
- Features :
- Function :
- Unipolar Switch
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C (TA)
- Output Type :
- Open Collector
- Package / Case :
- 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
- Polarization :
- South Pole
- Product Status :
- Obsolete
- Sensing Range :
- 1.3mT Trip, 0.1mT Release
- Supplier Device Package :
- 8-MSOP
- Technology :
- Magnetoresistive
- Test Condition :
- -20°C ~ 85°C
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V