A3240LLTTR
- Manufacturer Part Number:
- A3240LLTTR
- Manufacturer/Brand:
- Allegro MicroSystems
- Part of Description:
- MAGNETIC SWITCH UNIPOLAR SOT89-3
- Manufacturer :
- Allegro MicroSystems
- Product Category :
- Magnetic Sensors - Switches (Solid State)
- Current - Output (Max) :
- 25mA
- Current - Supply (Max) :
- 6mA
- Features :
- Function :
- Unipolar Switch
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TA)
- Output Type :
- Open Collector
- Package / Case :
- TO-243AA
- Polarization :
- South Pole
- Product Status :
- Obsolete
- Sensing Range :
- 5mT Trip, 5mT Release
- Supplier Device Package :
- SOT-89-3
- Technology :
- Hall Effect
- Test Condition :
- -40°C ~ 150°C
- Voltage - Supply :
- 4.2V ~ 24V