S18-SSTHS1-R5SA5-30
- Manufacturer Part Number:
- S18-SSTHS1-R5SA5-30
- Manufacturer/Brand:
- Standex-Meder Electronics
- Part of Description:
- SPEED SWITCH MAGNET - CYLINDER,
- Manufacturer :
- Standex-Meder Electronics
- Product Category :
- Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
- Actuator Material :
- Magnet
- Frequency :
- 30 Hz
- Must Operate :
- 5.5mT
- Must Release :
- 3.5mT
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 110°C
- Output Type :
- NPN
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded - M18
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Cable Leads
- Type :
- Hall Effect Switch
- Voltage - Supply :
- 8V ~ 30V