SSF67A50A200
Manufacturer Part Number:
SSF67A50A200
Manufacturer/Brand:
Sensata-Cynergy3
Part of Description:
2 LEVEL SWITCH IN SS 316 25VA P
Manufacturer :
Sensata-Cynergy3
Product Category :
Float, Level Sensors - Industrial
Current :
Material - Housing & Prism :
316 Stainless Steel
Minimum Liquid Specific Gravity :
0.8
Mounting Type :
Panel Mount, M16x2 Thread
Operating Temperature :
135°C
Output Configuration :
SPST-NO, SPST-NO
Output Type :
Switch (2) (Dual Float)
Product Status :
Active
Switch Actuation Level :
1.969", 7.874" (50mm, 200mm)
Type :
Liquid
Voltage Rating :
120VDC, 240VAC