SSF67B50B100PM12
Manufacturer Part Number:
SSF67B50B100PM12
Manufacturer/Brand:
Sensata-Cynergy3
Part of Description:
DL LVL FLOATSW 127MM TOTAL L
Manufacturer :
Sensata-Cynergy3
Product Category :
Float, Level Sensors - Industrial
Current :
600 mA
Material - Housing & Prism :
316 Stainless Steel
Minimum Liquid Specific Gravity :
0.8
Mounting Type :
Panel Mount, M16x2 Thread
Operating Temperature :
135°C
Output Configuration :
SPST-NC, SPST-NC
Output Type :
Switch (2) (Dual Float)
Product Status :
Active
Switch Actuation Level :
1.969", 3.937" (50mm, 100mm)
Type :
Liquid
Voltage Rating :
120VDC, 250VAC