FLPVA50B100
- Manufacturer Part Number:
- FLPVA50B100
- Manufacturer/Brand:
- Sensata-Cynergy3
- Part of Description:
- SINGLE FLOAT SWITCH TWO LEVEL ST
- Manufacturer :
- Sensata-Cynergy3
- Product Category :
- Float, Level Sensors - Industrial
- Current :
- 400 mA
- Material - Housing & Prism :
- 316 Stainless Steel
- Minimum Liquid Specific Gravity :
- 0.8
- Mounting Type :
- Male 1/4" (6.35mm) BSP
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 79°C
- Output Configuration :
- SPST-NC
- Output Type :
- Switch (Single Float)
- Product Status :
- Active
- Switch Actuation Level :
- 1.969" ~ 3.937" (50mm ~ 100mm)
- Type :
- Liquid
- Voltage Rating :
- 120VDC, 200VAC