SSF213T100
- Manufacturer Part Number:
- SSF213T100
- Manufacturer/Brand:
- Sensata-Cynergy3
- Part of Description:
- FLOATSWITCH 1VA NC/NO HORZ SS
- Manufacturer :
- Sensata-Cynergy3
- Product Category :
- Float, Level Sensors
- Current :
- 100 mA
- Material - Housing & Prism :
- 304 Stainless Steel
- Minimum Liquid Specific Gravity :
- 0.8
- Mounting Type :
- Male 1/8" (3.18mm) BSP
- Operating Temperature :
- 120°C
- Output Configuration :
- SPST-NC/NO
- Output Type :
- Switch (Single Float)
- Product Status :
- Obsolete
- Switch Actuation Level :
- Type :
- Liquid
- Voltage Rating :
- 24VDC, 24VAC