PLS-031B-6PAI
- Manufacturer Part Number:
- PLS-031B-6PAI
- Manufacturer/Brand:
- PIC GmbH
- Part of Description:
- POWER LEVEL SENSOR
- Manufacturer :
- PIC GmbH
- Product Category :
- Float, Level Sensors
- Current :
- 1.5 A
- Material - Housing & Prism :
- Polyamide (PA)
- Minimum Liquid Specific Gravity :
- Mounting Type :
- Panel Mount, M8 Thread
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 80°C
- Output Configuration :
- SPST-NC
- Output Type :
- Switch
- Product Status :
- Active
- Switch Actuation Level :
- 1.22" (31mm)
- Type :
- Liquid
- Voltage Rating :
- 250VAC