F03P015S05
- Manufacturer Part Number:
- F03P015S05
- Manufacturer/Brand:
- Tamura
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT FLUX GATE 15A AC
- Manufacturer :
- Tamura
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±1.2%
- Current - Sensing :
- 15A
- Current - Supply (Max) :
- 30mA
- For Measuring :
- AC
- Frequency :
- 300kHz
- Linearity :
- ±1%
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- Module
- Polarization :
- Bidirectional
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- 0.3µs
- Sensitivity :
- 41.7mV/A
- Sensor Type :
- Flux Gate, Closed Loop
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 5V