ACS755KCB-150-PSF
Manufacturer Part Number:
ACS755KCB-150-PSF
Manufacturer/Brand:
Allegro MicroSystems
Part of Description:
SENSOR CURRENT HALL 150A DC
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±1%
Current - Sensing :
150A
Current - Supply (Max) :
10mA
For Measuring :
DC
Frequency :
DC ~ 35kHz
Linearity :
±0.95%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
5-CB Formed Leads, PSF
Polarization :
Unidirectional
Product Status :
Obsolete
Response Time :
10µs
Sensitivity :
26mV/A
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
5-CB Module
Voltage - Supply :
5V